Laboratorium Badania Wody i Ścieków

Woda święcona-pojęcie względne

"Woda święcona" - teoretyczne określenie zwykłej wody (najczęściej wody kranowej). Woda święcona to pojęcie wyimaginowane, gdyż z chemicznego punktu widzenia nie istnieje. Tzw. "woda święcona" nie zawiera cudownych dodatków, które to wg. wiary katolickiej nadał jej kardynał, arcy - wzgl. biskup, ksiądz itd. poprzez odmówienie określonego tekstu czytanego. Skład wody święconej nie różni się niczym innym od zwykłej wody, która pobierana jest najczęściej z lokalnego źródła tj.najczęściej z kranu. Należy nadmienić iż woda święcona zawiera większą ilość chorobotwórczych patogenów gdyż w budynkach kościelnych ma z nią kontakt (tj. palce dłoni) spora ilość ludzi.

Tzw. woda święcona lub woda poświęcona; względnie woda święta nie ma rzadnych leczniczych właściwości. Jej użytkowanie ma ten sam efekt co stosowanie wody kranowej. Nie rzadko stosowanie wód z górskich potoków niesie za sobą mniejsze ryzyko zachorowania z powodu obecności bakteri z grupy Coli.

Skład chemiczny tzw. świętej wody zależy tylko i wyłącznie od jakości jej dostawcy lub producenta tj. najczęściej lokalnych wodociągów. Innym mitycznym określeniem dla wody świętej to żywa woda.

Typowy skład tzw. "wody świeconej":

pH : 6,3-6,7

przewodność: >200- <500uS/cm

zawartość o-fosforanów: ok.1-2,5mg/l

zawartość azotanów(III): ok. 0,05mg/l

Obecność bakterii z grupy Coli,

Obecność enterokoków kałowych.

Przeciwieństwem tzw. wody święconej jest woda destylowana, woda demineralizowana, woda filtrowana w procesie RO, jako woda uznana za prawie czystą!!!